Türkiye’nin risk priminde büyük düşüş!

Türkiye’nin kredi risk primi, 3 yılın ardından ilk defa 350 baz puanının altına inerek 348,2 seviyesine geriledi. Bu, Mayıs ayında 700 baz puan seviyesinde olan kredi risk priminin, geçtiğimiz 6 ayda 350 baz puan azalarak geldiği seviye.

Türkiye’nin Kredi Risk Primi

Emekli İkramiyesi Artık Onlar Da Alacak: O isim açıkladı!

Emekli İkramiyesi Artık Onlar Da Alacak: O isim açıkladı!

Türkiye’nin kredi risk primi 14 Temmuz 2022 tarihinde 900 puan ile rekorunu kırmıştı. Ancak, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in göreve gelmesiyle birlikte, kredi risk primi puanının azalması ve yabancı yatırımcıların Türkiye’de yatırım yapması konusu üzerinde duruldu. Bu çabalar sonucunda, Türkiye’nin kredi risk primi önemli ölçüde düştü ve 3 yılın ardından ilk defa 350 baz puanının altına indi.

Kredi Risk Primi (CDS) Nedir?

Kredi risk primi veya kredi temerrüt takası olarak da bilinen CDS (Credit Default Swap), bir çeşit sigortalama işlemi olarak tanımlanabilir. Herhangi bir ülke hazinesine ya da şirketine borç verirken o borcun geri ödenmemesi ihtimaline karşı alınan sigorta poliçesine CDS denir ve genellikle tezgahüstü piyasalarda işlem görür.

CDS Primi Nasıl Hesaplanır?

Ülkelerin dış borçlanmalarına karşı CDS’leri genellikle büyük uluslararası yatırım bankaları sağlar ve o ülkelerin borcunu çevirememesi halinde ödemeyi bu banka üstlenir. Bu bankalar, söz konusu ülkenin geri ödeme yeteneğini, makroekonomik koşullarını inceleyerek bir risk oranı belirler.

Kaynak: Kamer Durdu

Σχολιάστε